Meč a koruna
Tyto stránky mohou lokálně obsahovat povídky 18+ (nevhodné pro děti), homosexuální tématiku, Harryho Pottera (a Severuse Snapea!) v souvislosti s homosexuální tématikou. Postavy Harryho Pottera nejsou mým vlastnictvím a já si na ně nečiním finanční, autorský, duševní ani jiný nárok.

To, že se vám to nelíbí, neznamená, že nemám pravdu. To, že se mi to nelíbí, neznamená, že nemáte pravdu vy. Dokud si nezačneme věci definovat, nedám vám, pro co jste si sem přišli, a vy nedostanete, pro co sem chodíte.
Vítejte na mých stránkách plných textu.
e-mail: trelawney@centrum.cz
Facebook


Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9393"
:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love
…to je pochopitelné.

…stejně se přikloníš k tomu, co Tě baví, tak dilema umaž. Navíc… když nemůžeš nic jiného, můžeš alespoň kompenzovat, ne?

Tak to máš recht.:D
Rozumím tomu, sama kritiku špatně snáším, vlastně už jen její náznak. - A když něco píšu já (většinou ne zrovna literární text) píšu ho většinou původně proto, že si chci pro sebe nějaký problém popsat. Nu ale když už je jednou na světě - přeji si tak trochu, aby si to někdo i přečet. /// Mám osobní dilema v tom, že psát komentáře na FF deník mě prostě baví, ale... nevím jestli je to z morálního hlediska správné. To jsi ale asi pochopila. /// PS: Věřím, že existuje nejen dobrý a špatný autor, ale taky dobrý a špatný čtenář.
Belldandy, jaký by mělo smysl psát, kdyby se to nezveřejňovalo? Co třeba čistě osobní?

Asi s Tebou souhlasím v teoretickém slova smyslu. V praktickém – začala jsem psát kvůli něčemu jinému. A může mě naštvat, že člověk, který čte het, nebo ten, který čte pwp, nebo ten, kterého to prostě baví, se vůbec obtěžuje přijít sem. Ne, to nechápu. Nechápu, proč se zdržuje, ale především nevidím smysl v tom, proč najednou vylezl z kanálů, aby něco takového dělal, když o něm doposud nebylo vidu ani slechu jinde. A co absolutně odsuzuji je, že právě ty obrkritičky jsem nikde neviděla napsat komentář do očí autorkám, které se jim nelíbily. Ale máš zase pravdu v tom, že jde hodně o sympatie a antipatie. Žel jim.
Ještě k tomu, že má nějaký autor 10 dobrých komentářů a on vidí zrovna ten jeden špatný. Já mám naprosté pochopení pro takovou reakci, ptotože mám pocit, že bych ragovala úplně stejně.

Ovšem z jiné stránky: Jsem přesvědčena, že i Michal Viewegh (který je obecně považován za současného nejoblíbenějšího spisovatele) nebo řekněme Michael Ajvaz (který je naprotu víc ceněn kritiky) by si mohli gratulovat, kdyby přes devedasát procent jejich čtenářů odložilo jejich knihu s tím, že jsou spokojeni a jen něco málo pod deset si řeklo, že to byla hovadina. Vlastně bych si tipla, že ty procenta budou pro ně mnohem nepříznivější. Neboli vidím, že rozměr toho problému je prostě i v autorově hlavě. Smířit se s tím, že se vždy najde někdo komu se, co napsal nebude líbit, nebo se naopak smířit, že své dílo nebude veřejně prezentovat. Ale jaký by pak mělo smysl? Já sama bych se s tím smířit neuměla :). Ale znám lidi, co jo...Zrovna se mi vybavil tenhle film. Asi prot, že jsem si nedávno na něj zas vzpomněla a teď ho mám čerstvě v hlavě . Zde: http://www.csfd.cz/film/1316-temna-hvezda/.

Natočil ho John Carpenter. Já ten film považuji za geniální, jak si můžeš všimnout v mém prastarém komentáři. A zároveň je v mém soukromém žebříku nejvíce podceňovaných filmů. Když se podívaš na ostatní reakce zjistíš, že asi třetina lidí si myslí, že je to hovadina, další třetina, že je to nudná šeď a asi jen jedna třetina se mnou sdílí mé nadšení. Mne asi těžko už někdo přesvědčí o něčem jiném, než je skvělý. (Nejvíc se mi líbí, co oněm napsal Ajantis), ale naproti tomu tron tam dal hodnocení odpad. On patří ke komentátorům, které si aktivně pamatuji. A nemyslím, že je "totální debil" :)Důležité je, že John Carpenter je slavný a uznávaný režisér, od premiéru jeho debutu uplynulo přes třicet let, ale vnímání jeho filmu se už asi nikdy nezmění - nikdy mu nikdo nedá záruku, že ten film za něco stojí, může se jen z odstupu sám sebe ptát, jestli je ten film takový jaký by ho chtěl mít. Domnívám se, že by to měla být pro každého autora ta nejdůležitější otázka. Bohužel nikdo (ani ten nejgeniálnější tvůrce) nikdy nebude mít jistotu, jestli to co vytvořil za něco stojí a reakce druhých jsou v tom jsou jen malým vodítkem. Nezbývá než si trochu věřit …Problém FF deníku vidím sama v tom, že 1) se tu hodnotí neprofesní tvůrci a k nim mi to přijde krutější, že 2) tu hodnotí málo lidí a to je míň vypovídající, a naposledy že 3) jde celkově o malou komunitu lidí a hodnocení má příliš osobní rozměr ovlivněný tím, kdo je s kým kamarád a, kdo se s kým nemá rád. Pokouším se to brát v úvahu ... pokouším ... nic lepšího mi nejde.
Zkrátka a jednoduše – přemýšlíš nad tím, chápu.

Mluvila jsem o: „Mohu -li, já moc oceňuji to, že mi přijde, že se pokoušíš, aby povídka byla založená na něčem .. řekněme neotřelém, že prostě něco zkoušíš ... tedy mě to tak příjde. A taky psychologie postav u tebe existuje v míře, která je vyjímečná. A mě to právě proto těší číst.“ Byla jsem sarkastická a mám k tomu důvod, zpochybňovat své postavy co do role těch kanonických. A teď mluvím upřímně – už chápu, co myslí tím OOC; i u mě, i u ostatních. Sice mi to dobrých sedm let trvalo, ale mám to. Otázka je, odkud já vzala to své mínění. (Což hodlám zjistit.)

Ano, OOC se točí kolem Severuse. Ovšem… to je docela chyba, že? Divím se, že právě na něm se tak bazíruje, zatímco Harry může být skřetem, sexuálním maniakem, úplným trotlem, hajzlíkem, opilcem, sebevrahem… a nikdo se tomu nepodiví.

A i to je chyba, myslet si, že tím, že je někde Severus bastard, mučitel a má tajemství, nenechá se líbat a k Harrymu se chová jako k hadru, zneužívá ho atd., je IC. (Stejně jako když ho nějaká autorka postaví do pozice kopulujícího idiota, který se nechá napálit Poberty. Ačkoli to byla děsná legrace a pohromný nápad.)

Sinam… nezlob se, nemůžu s Tebou souhlasit. Měla jsem tu čest být při tom, co vyrostlo z toho, co ona zasela.

:) Všichni jsme nějak začínali a někteří neskončili.

…hodnotící mantinely jsou podle člověka, který je tvořil. Můžeš je nebrat vážně. Anebo můžeš vzít v úvahu přísnost jejich tvořitelky.
Ta záležitost s hodnocením je spíš mé osobní dilema než snaha tě chlácholit. Vždy, když se mi povídka nelíbí, či líbí jen tak na půl - přemýšlím skoro půl hodinu, co napsat, ale také váhám nad udělením bodů díky jejich negativní konotaci. A vlastně někdy se mi i něco líbí, jen si třena zrovna nemyslím, že to je mistrovský kousek a zas přemýšlím, jak to napsat a neurazit, či jak slušně ohradit vůči názorům druhých.To o tobě jsem psala, že speciálně u tvých povídek mně osobně přijde to hodnocení trochu nespravedlivé. Ne že bych čekala samé pětky, ale když vidím, co co třeba ocenili dotyční jiného - tak já to prostě nechápu ...OOC .. o čem mluvíš? Reaguješ na mou reakci k předmluvě tvé nové povídky? nebo sleduješ právě aktuálně FF deník? :) Tak to na FF deníku jsem psala opravdu nezávisle na tobě. Mimojiné minimálně v Když .. jsou postavy (všechny) dle mého názoru hodně kanonické ... řekla bych nadprůměrně kanonické ... Očekávám, že tvá nová povídka bude mít Severuse OOC. Nicméně , co jsem napsala bylo nezávislé na tobě. Je to závislé na tom, že mnoho mých oblíbených FF má minimálně Severuse (vždyť kolem něj se ta mimocharakternost nejvíce točí) docela OOC. Teda v DI je IC nepochybně. Ovšem v Čajové sérii nebo If you are prepared, ale třeba i v Roku jako žádný jiný, Resonanci - to už by bylo hodně sporné. A jak jsem už dřív napsala mám na to spřádané nějaké vlastní teorie.Nu Sinam ... myslím že musí pravidelně někomu lézt na nervy. No ... já jí mám svým způsobem ráda ... připomíná mi mého manžela :)). To víš on je ten hudební publicita a já ho miluju... Ona má sklony k zbytečně vyhroceným soudům a dokáže být nepříjemně břitká, nicméně aspoň si myslím, že většinou rozumím tomu, proč něco říkám, i když s ní třeba často na sto procent nesouhlasím. Vlastně si ji do jisté míry asi vážím, je jasné, že ví o FF nepoměrně víc než já, ale to o ty. Ovšem děsím se myšlenky, že by se jednou měla pustit do mne. :)Třeba Akkarra mi přijde, že si přečte povídku a hodnocení hodí jen tak podle momentálního dojmu a nálady (což je zcela její právo), ale důvodům toho , proč se jí něco líbí nebo nelíbí prostě nerozumím.A nejvíc si třeba asi vážím Sectumsempry. Mám pocit, že i když jsme hodnotili něco jinak - skoro vždy jsem musela souhlasit s jejími důvody k hodnocení.Tak to jsem byla docela osobní, tak se tobě i přípandým dalším omlouvám, jestli se mi je podařilo urazit ..a máš pravdu pohybuju se v FF světě krtcea a ž mě to omrzí nejspíš přestanu.Každopádně tu hodnotí malé množství lidí, což je základní problém,a já sama pokud nemá povídka aspoň pět hodnocení (což je i tak naprosté minimum) tak je v podstatě moc neberu do úvahy.
A ano, měla jsem na mysli ty popisy, které popisují, co známka znamená ... i tak bych měla problém --- každý ví, že ve škole připadá v úvahu jednička, případně ještě dvojka - a to při tom se známky jmenují tak šetrně - výborně, chvaliteně, dobře, dostatečně - a stejně ...Ale na csfd to funguje i bez vymezení docela v pohodě a díky dostatečnému množství hodnotících smysluplnějí, ale za to nikdo nemůže, že film má víc fanoušků ... :). Každopádně to se bude lepšit jen s postupujícím časem.A já bych si prostě dovedla představit i jinak formulované hodnotící mantinely, třeba mi připadá víc přijatelné něco jako - "bylo to zajímavé, ale mám nějakou tu výhradu" (tak je popsaná ta dvojka, že - já bych tak popsela spíš trojku :))... napsat je to průměrné je prostě urážlivé ... a napsat odpad je pro mne osobně nepřijatelné, v případě, že to něčemu chci opravdu dát je mi dodytečného prostě příliš líto .. a občas je to vlastně zbytečně nadužíváno i na věci, které jsou třeba jen průměrné nebo se hodnotícím nelíbí z malicherných důvodů. Já mám často dojem, že nějaký ten aspoň jeden bodík by si dotyčný zasloužil, protože je v tom nějaká odvedená práce vidět ... těžká věc.
Omlouvám se, co jsem poslala bylo asi místy na hraně srozumitelnosti, vzhledem k překlepům .. :) .. a ani jinak si nejsem jistá, jestli to, co říkám, má hlavu a patu.
Já jsem častečně za existenci FF deníku zvyklá, protože tě za a) může upozornit na existenci něčeho jiného a za b) si můžeš na základě osatních čtenářů udělat předatvu o tom, co by mělo cenu si ještě přečíst (protože mám pocit, že číst zcela vše je nad fyzického možnosti kohokoli :). Poslední dobou ho navíc skutečně užívám, jak je nastavený jako čtenářský deník, kde mám založené, co mám zrovna rozečtené.Nicméně - sama uvažuji nad vhodností takového projektu vzhledem k povaze toho nad čím se ty soudy dělají ... Protože jde o amatérském psaní ... které vzniká bez nároků nad odměnu ... a je trochu kruté vystavovat autory tomu čemu jsou vystaveni třeba profeiconální režiséři filmů - i ti mají co já vím problémy potom nějaké odsudky druhých unést.Myslím, že by stálo za to zvážit buď hodnocení zrušit a nechat jen komentáře nebo aspoň zrušit ony negativní soud, co mají k hodnocení přidané - já bych je dokázala rozhodně definovat pozitivněji než průměr ... nebo proč to kdo psal ..., což přímo sugeruje jakési urážení. A já urážet namouduši nechci, i když vím, že s čistým srdcem se ani mě nepovedlo nikoho neranit.- To si ovšem ulevuju na nepravém místě.Každopádně je třeba počítat s tím, že nic takového jako dokonalá spravedlnost neexituje ... a ještě jeden můj zaujatý názor - často tam dostávají od někoho vyšší hodnocení povídky, které jsou prostě jen snadno pochopitelné, obsahují sex :), a jsou snad potencionálně zabavné... a já si zaujatě při tom myslím, že jejich literární úroveň je nižší (než jak je tomu třeba u tebe :) ... s tím se dá ovšem dělat jen málo.Mohu -li, já moc oceňuji to, že mi přijde, že se pokoušíš, aby povídka byla založená na něčem .. řekněme neotřelém, že prostě něco zkoušíš ... tedy mě to tak příjde. A taky psychologie postav u tebe existuje v míře, která je vyjímečná. A mě to právě proto těší číst.
smileyAbychom se nenudily...
Belldandy, troufám si tvrdit, že většině rozumím.:)

Pokud chápu dobře, moc dlouho se v FF světě nepohybuješ, tedy v HP FF, že…? :) To se na deníky pak zvyká snadno, to je fakt.

Souhlasím, není možné přečíst všechno. Na druhou stranu snad víš, co se Ti líbí, a v těch kruzích snad není ani tak těžké se pohybovat, tím méně orientovat, ne?

Hm, asi jsi mě docela nepochopila – nejsem jednou z těch, které brečí proto, že jim někdo něco řekl. Stojím si za tím, že kdo na net vkládá cokoli svého, je vystaven riziku nejen oné kritiky, vlastně si o ni říká, ale i mnohem horším věcem jako jsou pomluvy, glosy – i když to je na hranice krádeže, že?, urážky, krádež díla samotného.

Svět je krutý, proč by nemohli být krutí amatérští čtenáři? :)

A stejně se s tou zbabělostí nesmířím, právě pro to, co jsi sem tak ledabyle napsala, totiž že si podle komentářů pod povídkou můžeš udělat obrázek, který ale nevypoví nic o tom, zda se povídka bude líbit Tobě. (A na tom přeci záleží, ne?) Takže ty kritičky, v množství, jakém se vyskytují, bez vyváženosti, mají vlastně monopol na to, co je a není dobré. A co udělá čtenář neznalý toho, co je vlastně zač nějaká Sinam? U povídky, kde je jedno hodnocení? A nebo ještě hůř – je tam desítka hodnocení a poučenému čtenáři z toho vyplyne, že je to zákonitý nesmysl a že ten jediný záporný komentář asi bude ten správný. A ne, na to fakt nemám. Už nechci.

Negativními soudy myslíš popis toho, co je známka č. 2 a tak? To zase docela chápu, neboť pokud se nestanoví mantinely toho, co která známka znamená, je v tom chaos.

Post skriptum: Máš na mysli mé OOCs? *významně se rozesmála*
Belldandy: Není za co. Mimochodem: autoři nemají reagovat na čtenáře, čtenáři na sebe navzájem… jistě. Dokud se nezačneš s někým hádat, to potom pravidlo hodíš za hlavu. Nejsem si jistá ideálností těchto pravidel, která stanovil kdo vlastně? Mě debaty (i mimo téma) baví víc než mrtvé ticho. Nebo než soudy na Deníku. Jsou smysluplnější, ne? A můžu Ti potom do očí říct, tak jak se to jen přes nuly a jedničky dá, že lépe bych to jako čtenář nevyjádřila, místo činu… :)

Yellow: No, něco takového se tam děje.
Jasněsmiley
smiley Díky za tvůj náhled, belldandy, popsala jsi to moc hezky a snad i trefně.

Já si u ass raději nejsem ničím jistá, až na velmi občasné výjimky :-)
Já jsem moc ráda, že se ptáš, ptáš se totiž i za mě - a já si ráda přečtu, co na to odpoví i assez - Prostě si ráda s někým povídám ... Spekulovat si tu spolu můžeme, ne?
Teda čtenáři asi nemají reagovat jeden na druhého, ale mě to nedá. Proč rozhřešení v Bradavicích? Klapka - můj náhled: Protože tam je Harry, protože je tam Brumbál a hlavně protože jsou to Bradavice ... domov pro ně všechny a místo, kde se to "všechno" stalo. Vrátit se ke kořenům, na místo činu ...
Úú, oni se tam snesli! Oni spolu zase mluví! Severus se zajímá... Já vůbec nevím, čím začít! Tak postupně.

Severus přišel do ředitelny, i když tam byl Harry – tohle prostě vidím jako velkou snahu spolupracovat! Tím spíš tomu nemůžu uvěřit. To je jako když se člověku zdá fakt hezký sen a nechce se probudit.

S těmi písemkami mě děsí. Už jenom proto by se děcka mohla seskupovat do táborů :-)

Harryho nemožnost se soustředit mi přišla neskutečně moc roztomilá. Nedivím se mu.

/Seděl po Harryho prvé straně/ – asi pravé?

„Nevypadá to, že by vám má přítomnost pomáhala.“ – A tuhle větu miluju. Severus prostě stíhá bleskově opravovat a ještě si všímat Harryho rozpoložení. Proč mě to nepřekvapuje?

Severus začal rozhovor! Zeptal se na něco. (Ok, asi to s tou svou překvapeností nad jakýmkoli Snapeovým náznakem spolupráce přeháním, ale po tom všem... Po všech těch prásknutích dveřmi...)

Takže Severus taky má otázky, které ho ohledně Harryho zajímají, ha! :-) I když je pronáší jakoby ledabyle.

/Co to bylo za kreténský nápad pojmenovat děti po mrtvých rodičích?!/ - No, to nebyla příjemná chvilka... A ahá! Lily, James, Albus Severus. Zajímavé.

Harrymu nebyla ta otázka vůbec příjemná, ale přesto odpověděl, upřímně. To by někdo mohl ocenit... I když podle reakce... Nic no.

Jak to bylo – nejdřív bystrozor, pak hráč famfrpálu, potom prodavač v Kejklích, a pak ředitel Bradavic? Nebo jsem ještě na něco zapomněla. Každopádně to nebylo od Severuse zrovna fér, protože asi sotva věděl o důvodech, proč Harry ta zaměstnání vystřídal.

Počkat! A jak to je s tou lékárnou vlastně???

„Co tady vlastně hledáte vy?“- Zajímavé, jak se k té otázce dostali. Ještě zajímavější, že Severus jednoduše odpověděl. Že by to bylo vážně o „těch správných“ otázkách?

„Rozhřešení.“ – Odpověď, která s sebou nese tolik otázek! A která toho zároveň i dost vysvětluje. Proč v Bradavicích? Protože tam je Brumbál, nebo protože tam je Harry? Nebo oba? Nebo nic z toho? (Opět otázky, co si nevyžadují okamžitou odpověď.)

Poznání ohledně majetnických sklonů – to mě dostalo.

A Ginny, opět. /Byla schopná okamžitě vše pobrat. Na rozdíl od Harryho. A mnohem víc. Dokázala být Snapeovi oporou./ - Pořád si říkám – ale jak to dělala? /Ginny k němu měla klíč./ - Závidím!
Tohle je tak reálný, až to bolí. Koukám, že nejen kapitoly přibývají jedna za druhou, ale i Harry se Severusem dělají ve svém... můžu to vůbec nazvat vztahu?... pokrok mílovými kroky ochrnutého slimáka. :D :D :D - Ne, není to vtipný, ale vypadá to, že se snad konečně začínají trochu chápat? (Zase si nejsem jistá, jestli tohle slovo vůbec můžu použít.) Ale v jejich případě je to jeden krok vpřed a milion kroků vzad.
Ještě chci poděkovat za nové kapitoly, i když mám podezření, že to nemáš ráda. Ale taky mám pocit, že se to sluší ...
Pro jednou přibudou dvě nové kapitoly a mně se je povede je číst ve špatném pořadí. Chce se mi tlouct hlavou o stůl. Jsem blbec! - Hmm ... tak rozhřešení by chtěl. Harry by mu ho klidně udělil. Jenže jak zařídit, aby ho Snape přijal?
10.04.2012 08:30:22
Tereznik
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one