Meč a koruna
Tyto stránky mohou lokálně obsahovat povídky 18+ (nevhodné pro děti), homosexuální tématiku, Harryho Pottera (a Severuse Snapea!) v souvislosti s homosexuální tématikou. Postavy Harryho Pottera nejsou mým vlastnictvím a já si na ně nečiním finanční, autorský, duševní ani jiný nárok.

To, že se vám to nelíbí, neznamená, že nemám pravdu. To, že se mi to nelíbí, neznamená, že nemáte pravdu vy. Dokud si nezačneme věci definovat, nedám vám, pro co jste si sem přišli, a vy nedostanete, pro co sem chodíte.
Vítejte na mých stránkách plných textu.
e-mail: trelawney@centrum.cz
Facebook


O hlouposti zápletky

Nakopla mě k tomu Ade. (Ale poslušně jsem nekomentovala. Fakt ne. Tohle je úplně mimo – čas a prostor.)

Pozn.: Řekněme, že budu mluvit všeobecně o sobě, když použiji „my“.

Z hloupé zápletky chytrou neuděláte. Hloupá zápletka jsou například vynucené sňatky. Jak to, ptám se důrazně, že Severusovi Snapeovi přijde dopis, že něco zdědí (http://www.walkingtheplank.org/archive/viewstory.php?sid=1890&chapter=1&textsize=1) jen pod podmínkou, že se ožení, ptám se (důrazně), a jediná možnost, která zde existuje, je sňatek s Harry Potterem? Jak to, že to Brumbál dovolí? Jak to, že to dovolí jeho přátelé? Jak to, že to dovolí Harry?

Kolem pobíhá spousta dospělých kouzelníků, tak mi, do háje, neříkejte, že jenom Harry Potter, s nímž se nesnáší, ho může vytáhnout ze šlamastyky. (A teď pomiňme deus ex machina v podobě zásahu kouzla a osudu, myslím taková dobrá normální klasická povídka bez tohoto „háčku“.)

A vy víte, že to bude Harry, a víte to ještě v momentě, kdy v povídce nic podobného nezaznělo, právě proto, že je to slash a snarry povídka.

A tak se vracím na začátek - z blbé premisy neuděláte chytrou.

A tak se vracím na začátek – mně nedává smysl, Ade, když mi na tom letmo ulpí myšlenky, proč by si ze všech těch „někoho vzít“ měl brát Severus zrovna Pottera. Dává mi smysl, že si někoho musí vzít – a to MaK splnil, dává mi smysl, že ten někdo může být kdokoli – ministerská loutka nebo vlastně úplně kdokoli, někdo naprosto cizí, ale proč Harry…? Potom mi dává smysl a takový sňatek, který nemá skončit katastrofou, mi ospravedlňuje, že, je-li už Severus v takové situaci, nejsou to autority, které jej mají chránit, místo toho jej vydají, není to osud, který na jednu stranu autorovi práci zjednoduší, na druhou mu v dnešní společnosti málokdo uvěří, ale je to Harry sám, který vystoupí a nabídne se, který vyjde pod tlakem okolností – jejichž závažnost umí posoudit v kontextu, a shledá, že bude napácháno víc škody, kterou nechce dopustit, pokud se neobětuje – Severusovi vstříc; a potom je prakticky jedno, z jakého důvodu.

Pokud se ještě zastavím u vynucených manželství – sebehloupější je to zápletka, krásné je na ní to, že si autor může zvolit zpracovat cokoli a jakkoli, a je jen na jeho inteligenci a schopnostech, jestli se hloupé zápletky zhostí chytře. Anebo alespoň umně. Umně se Josephine Darcy zhostila deus ex machina v podobě magického artefaktu, jenž má moc spojovat duše. Umně se Enahma zhostila situace, v níž Harry bojoval proti všemu a všem, aby si Snapea vzít nemusel – dokud už nemělo smysl bojovat, protože se to stalo, byl v tom, byl v tom až po uši a jeho deprese v závislosti na okolnostech byla plně ospravedlnitelná.

Rozdíl mezi těmito autorkami a těmi tupými povídkami beroucími si stejnou premisu, je snad jen jeden – zpracování. JD a E se oddaly tomu, co psaly, předpokládám, že to dokázaly prožívat spolu s postavami, a proto jsou jejich příběhy méně zapomenutelné a méně hloupé.

 

Mimochodem, překvapivě, Moth (odkaz na povídku výše) si s blbým začátkem poradila nadprůměrně dobře. Je to lehké, vtipné, napínavé (přiměřeně zápletce), je to logické. Přečtěte si to! :) (Osobní odhad zní, že to bude průměr, který zpracováním neurazí. Ale ještě jsem ji nedočetla.)
 

P.S. Je mi jasné, že je to nepopulární možnost, rozhodně ale inovativní - vynucené manželství, kde si Severus musí vzít někoho, a vezme si někoho jiného a naopak se zamiluje do Pottera. Nebo Potter do něj. Problém je, kdo by to četl.

11.04.2014 22:52:14
trelawney
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one